IGAZSÁGSZOLGÁLTATÁS 1.
BÍRÓSÁG
Fehér Vivien: Állampolgári ismeretek tankönyv alapján 9E - NAT 2020
Magyarország demokratikus jogállam, így állampolgárait törvények védik. Ezek mindenkire még az országot irányító hatalomra is vonatkoznak. A hatalmi ágak közül az igazságszolgáltatás az, amely biztosítja hogy az állam és polgárai egyaránt betartsák a hozott rendelkezéseket.
A bíróságok
A bíróságok feladata hogy megvédjék az alkotmányos rendet, az állampolgárok jogait és törvényes érdekeit. A bírósági eljárás lehet:
polgári peres eljárás: amikor a mindennapi élet vitás kérdéseiben hoz a bíróság ítéletet például vagyoni vagy családjogi ügyekben,
bűntetőbírósági eljárás: melyek egy-egy bűncselekmény elkövetése esetén szabják ki a jogos büntetést.
Mely ügyek tartoznak a polgári peres és melyek a bűntetőeljárások közé?
Emlékszel?
A legtöbb tárgyalás nyílt azaz bárki bemehet és meghallgathatja egyik bírósági eljárás menetét.
Ha valaki a bírósághoz fordul ügyével, először általában a helyi bíróságok foglalkoznak, és ezek hozzák meg elsőfokú ítéletüket. Amennyiben a tárgyalás valamely résztvevője nem ért egyet a bíróság döntésével, akkor fellebbezést nyújthat be. Az ügy ekkor magasabb szintre kerül, a megyei törvényszékek vagy az ítélőtáblák újravizsgálják és tárgyalják a kérdéses esetet. Elképzelhető, hogy a magasabb bírói szinten más ítélet születik, mint az elsőfokú ítéletben. Abban az esetben ha meghozott döntéssel a pereskedő felek még mindig nem értenek egyet, akkor a bírói szervezet csúcsán álló Kúriának nyújthatják be a fellebbezéssüket, amely megvizsgálja és elbírálja a törvényszékek vagy itélőtáblák döntése ellen benyújtott kérelmet. Ha helyt ad a kérelemnek, külön eljárás során vizsgálja meg az esetet, és ítéletet hirdet. Ezzel szemben fellebbezésnek helye már nincs.
Kérdések, feladatok:
- Mit tehetsz, ha nem értesz egyet a bíróság ítéletével?
- Melyik magasabb rangú? Az elsőfokú vagy a másodfokú ítélet?
- Figyeld meg a képeket! Azonosítsátok be, ki lehet a bíró, a védő, az alperes, a felperes, a vádlott, stb....
- Milyen rendvédelmi szervek segítik a bíróság munkáját?
Dolgozzatok párban!
A https://birosag.hu/targyalasi-jegyzekek oldalon nézzétek meg hogy a lakhelyetekhezhez legközelebb eső bíróságon milyen ügyeket fognak tárgyalni ezen a héten. Számoljatok be róla társaitoknak!
Jó, ha tudod!
Az igazságszolgáltatás legerősebb szervezete az Alkotmánybíróság. Az országgyűlési képviselők által választott 15 fős testület áll a jogvédelem élén. Az ő feladatuk, hogy védjék az Alaptörvényben meghatározott alapjogokat, ezért a megalkotott jogszabályokat megvizsgálják, hogy nem ellentétesek-e az Alaptörvénnyel. Az Alkotmánybíróság döntései nem bírálhatóak felül. Az Alkotmánybíróság minden állami szervtől független testület, a polgári és büntető bíróságoktól is elkülönülten végzi tevékenységét.
Varga Zsuzsa - vzszsa@gmail.com - gyógypedagógus- SE PA EKPMI Szakiskola ©