A MAGYAR KULTÚRA NAPJA - Himnusz

Tájékozódás információs szövegekben, idővonalon, térképen - Beszédkészség, szóbeli szövegek megértése, értelmezése és alkotása - Anyanyelvi ismeretek - A tanulási képesség fejlesztése  Szövegek értő olvasása - Irodalmi szöveg olvasása 

A Nemzeti Múzeumban őrzött kézirat szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnusz megírását Szatmárcsekén (a kéziraton ennyi áll: Cseke, 1823. január 22.), így e jeles eseményre emlékezve 1989 óta január 22-én tartjuk a magyar kultúra napját.

A Himnusz eredeti kézirata         

Tudod-e? 

A Himnusz címmel ellátott költemények minden esetben Istenhez szólnak. Ennek megfelelően a költemény emelkedett, vagy úgy is mondhatjuk, patetikus hangvételű. A vers mindig tartalmaz egy kérést is, ami egy személy vagy jelen esetben egy közösség kívánságát fogalmazza meg.

A magyar himnusznak szobra is van Budakeszin! Érdemes ellátogatni hozzá, vagy fényképen megkeresni rajta a Himnusz szövegét. Sőt, a harangjátéka is meghallgatható!

Szatmárcsekének nagyon különleges temetője van. Egyrészt ott készítettek síremléket Kölcsey Ferencnek, másrészt "csónakos" temető. A hatoszlopos, kör alakú emlékhely méltó módon őrzi nemzeti imádságunk megalkotójának emlékét. A temető többi sírját csónak alakúra faragott fejfák jelölik. Ezek a fejfák azért is különlegesek, mert nemcsak a szokásos adatait olvashatjuk rajta az elhunytnak, hanem néhány soros versikét is, amely az adott ember életéről szól; szeretettel, olykor humorral megírt sorok ezek.   

Feladatok:

Ezeket a feladatokat csak a tanórán tudod megoldani!

Ezeket a feladatokat önállóan is megoldhatod!

Válaszolj a Himnusszal kapcsolatos kérdésekre! (NKP)

Egészítsd ki! (Nyújtott ritmus)

Keresd meg a Himnusz szövegét az interneten, és írd le a vers első és utolsó versszakát! Piros színnel jelöld az eltéréseket!  


Varga Zsuzsa - vzsuzsa@gmail.com - gyógypedagógus- SE PA EKPMI Szakiskola ©