A bankrendszer
A modern pénz létrejöttéhez és működéséhez a bankrendszer kialakulására volt szükség,
amely magába foglalja egy ország összes pénzügyi intézményét. Jelenleg Magyarországon a
központi bank vezetésével különböző pénzintézetek látják el a vállalkozások és háztartások
pénzügyi szolgáltatását.
Bankrendszerünk csúcsán a központi bank, a Magyar Nemzeti Bank áll.
Legfontosabb feladatai közé tartozik a pénz értékállóságának megőrzése. A jegybank kizárólagos joga a bankjegykibocsátás.
Tulajdonosa a magyar állam, így az Országgyűlés felé
beszámolási kötelezettsége van. Elnökét a miniszterelnök javaslatára a
köztársasági elnök nevezi ki hat évre.
Kereskedelmi bankok
A kereskedelmi bankok (üzleti bankok) pénzügyi vállalkozások, amelyek közvetlen kapcsolatban állnak a háztartásokkal, a vállalatokkal, az önkormányzattal és az állammal is. Nagyon fontos gazdasági szereplők. A háztartások bankbetétekbe fektetett pénzéből hiteleket folyósítanak vállalatok vagy magánszemélyek részére, hogy fejlődhessenek. Cserébe a bank a befektetési idő végén kamatot fizet a háztartásoknak a rájuk bízott pénzért.
A hitelt megadott határidőn belül minden esetben vissza kell fizetniük. A bankok napi szintű feladatai közé tartozik a náluk nyitott folyószámlák vezetése, átutalások teljesítése, valamint olyan pénzügyi szolgáltatás elvégzése, mint valutaváltás, pénzügyi tanácsadás vagy biztosítási tevékenység.
Mi az a bankbetét?
A bankbetét egy olyan pénzösszeg, melyet meghatározott, vagy egy előre nem rögzített időszakra elhelyezünk a bankban azon céllal, hogy a későbbiekben kamatot kapjunk, azaz az elhelyezett összegnél nagyobb összeget vegyünk majd ki a bankból.
A kereskedelmi bankoknak jövedelme van:
- a visszakapott hitelek kamataiból
- a különböző díjakból, jutalékokból befolyó összeg, amelyet ügyfeleiktől vonnak le az igénybe vett pénzügyi szolgáltatásokért cserébe.
Például: bankjegykiadó automatákon (ATM) keresztül vagy a bankfiókban személyesen pénzt veszünk fel. Pénzbe kerül a villanyszámla átutalása az áramszolgáltatónak, és akkor is fizetnünk kell, ha valamelyik családtagunk számlájára utalunk át pénzt.
- a bankszámlánkhoz, bankkártyánkhoz kapcsolódó állandó havi vagy éves díjból.
Mi is az a kamat?
A kamat az a pénzmennyiség, amellyel a pénzünk egy adott kamatozási időtartam alatt növekszik. Úgy is fogalmazhatunk, hogy a kamat az a pénzösszeg, amit a megtakarító azért kap, mert a pénzét kölcsönadja, illetve amit az adós fizet, egyrészt mert jövőbeli pénzéért jelenbeli pénzt kap, másrészt mert más pénzét használja.
A kamatnak két fajtáját különböztetjük meg: A betéti kamat az a pénzösszeg, amit a bank
fizet nekünk cserébe azért, mert használja a pénzünket. A hitelkamatot nekünk kell fizetnünk akkor, ha kölcsönt veszünk fel. Ebben az esetben ugyanis mi használjuk a bank pénzét.