A jog

2022.09.14

Érdekesség:

Justitia istennő személyesíti meg az igazságszolgáltatást, az igazságosságot. A szemfedő azt szimbolizálja, hogy az igazságos jog nem tesz különbséget az egyes emberek között, függetlenül a származástól, a hatalomtól, gyengeségtől. A kard a jog hatalmának, állami kikényszeríthetőségének jelképe. Egyes ábrázolásokon az istennő kezében egy egyensúlyban lévő mérleget tart, ez jelenti a jogi eljárásban részt vevő felek azonos jogait, azt, hogy a jog előtt mindenki egyenlő.

Jog a mindennapokban

Az eddigiekben íratlan szabályokról tanultunk. De ezek a szabályok szájról szájra terjednek, így könnyen változhatnak és nehezen számonkérhetőek. Ezért van szüksége a fejlett társadalomnak mindenkire kötelező, írott szabályokra. 

Egy társadalom akkor tud jól működni, tagjai akkor tudnak igazán együttműködni, ha vannak kiszámítható magatartási szabályok, normák. Fontos, hogy ezeket a közösség minden tagja magára vonatkozónak érezze, és elvárja, hogy a többiek is hasonlóan tegyenek.  

FONTOS! A jog létrehozásáért és betartásáért az állam felelős. A jogszabályok kivétel nélkül mindenkire nézve kötelezőek a társadalomban.  

Jogrend, jogterületek 

A jogok összessége a jogrend. Ebben a jogszabályokat témájuk szerint csoportosítják. A csoportosítás elősegíti, hogy egy adott témára vonatkozó jogszabályok között ne legyen ellentmondás. Ilyen csoport például a munkajog, a családjog vagy a büntetőjog

A törvényeket, jogszabályokat a könnyebb áttekinthetőség érdekében számokkal cikkelyekre, szakaszokra bontják. A paragrafus rövidítése: §. Például a 25. § azt jelenti, hogy 25. paragrafus, vagyis 25. cikkely. A paragrafusok (cikkelyek) bekezdéseit is megszámozzák. 

Jog és erkölcs viszonya 

Az erkölcsi normák velünk születettek, belülről fakadnak. Ezzel ellentétben a jog átgondolt szabályok összessége, amelyet a közösség felhatalmazással rendelkező felnőtt tagjai alkotnak különböző tények és érvek alapján. 

A jogi szabályok nélkül az erkölcsi normák betartása az egyének döntésén múlna, amit könnyen irányíthatnának érzelmeink, pillanatnyi lelkiállapotunk.  

A jogállam 

Egy jogállamban az állampolgárok jogait és kötelességeit törvények szabályozzák. A törvények világosan és körültekintően meghatározott szabályok

Egy jogállamban senkinek nincs abszolút hatalma. A hatalommal felruházott emberek sem állnak a jog felett

A törvényeket nemcsak az állampolgárnak, hanem az államnak is kötelező betartani. E felett őrködik az igazságszolgáltatás. A bíróságok feladata, hogy megvédjék a rendet, az állampolgárok jogait és törvényes érdekeit.  A bírák függetlenek a kormánytól és az országgyűléstől. 

Kötelesség: Feladat, amit az embernek teljesítenie kell.