A rádió és a televízió

A rádió és a televízió is a 20. század technikai fejlődésének egyik legfontosabb eredménye, amely hatalmas változásokat hozott az emberek életében. Megváltoztatta a mindennapi szokásokat, az emberi kapcsolatokat, a nyilvánosságot, a politikát.
A rádió és a televízió múltja és jelene

Mi az alapvető különbség a rádió és a televízió között?
Milyen rádióműsort szoktál hallgatni?
Milyen előnyei és milyen hátrányai vannak a rádióhallgatásnak?
A rádiózást kezdetben katonai célokra használták. Így beszéltek egymással a különböző hadtestek a háborúban.



A nyilvános rádiózás a 20. század első felében kezdett működni. Ebben az időben a rádiók híradásokat sugároztak, kulturális ismeretekkel, rádiójátékokkal színesítették műsoridejüket.
Különös jelentősége abban rejlett, hogy egyszerre tömegekhez jutott el a sugárzott műsor, így elősegítve a demokratikus elvek érvényesülését: a tömegtájékoztatást, a közvélemény alakítását.

A rádióhallgatás sokáig passzív tevékenység volt, azaz a hallgatók nem tudtak közreműködni, részt venni a rádióműsor alakításában. Mára ez is megváltozott, számos olyan műsor van, amelyekbe telefon segítségével be tudják vonni a hallgatóságot.
A televízió


Mit szeretsz jobban: rádiót hallgatni vagy televíziót nézni? Miért?
Miért lehetett nagyobb hatással a televízió az emberekre, mint a rádió?
Kezdetben nem is minden nap sugározták a műsort, és csak néhány csatorna közül lehetett választani. Ezzel szemben a napjainkban a nap huszonnégy órájában válogathatunk több száz csatorna között, attól függően, hogy milyen szolgáltatást fizetünk meg.
A vizuális megjelenés sokkal nagyobb hatást tud kiváltani a nézőkben. Így azonban a befolyásolhatóság (manipulálhatóság) mértéke is megnövekedett. Ezért egyre nagyobb jelentősége van a médiatudatosságnak.
Médiatudatosság: A médiafogyasztók önállóan és kritikusan viszonyulnak a látottakhoz, hallottakhoz, értékeljék, és az alapján alakítsák ki saját álláspontjukat.

A közmédia és a kereskedelmi média
A médiaipar fontos és nagy hatalmú iparággá nőtte ki magát. Rengeteg pénz folyik bele, de még ennél is többet termel. Legfontosabb bevételi forrásai a reklámok, amelyekért a hirdetők fizetnek.
A reklám
A reklám lényege, hogy egy bizonyos termék birtoklására, fogyasztására ösztönözze a vásárlót. Célja, hogy pozitív színben tüntesse fel az eladni kívánt termékeket. A reklám a termék jó oldalait helyezi előtérbe, de nem lehet megtévesztő. A megtévesztő reklámok készítői ellen a fogyasztóvédelem hivatott intézkedni.
Amennyiben egy rádió - vagy televíziócsatorna állami tulajdonban van, köztulajdonnak számít. A köztulajdonban lévő, az adófizetők pénzén finanszírozott csatornák közszolgálati funkciót látnak el. Feladatuk a hiteles és kiegyensúlyozott tájékoztatás, az igényes szórakoztatás és kulturális értékek képviselete.

A magánszemélyek kezében, azaz magántulajdonban lévő médiákat kereskedelmi médiáknak nevezzük. Feladatuk a gazdasági nyereség elérése, azaz a nagy mértékű hallgatottság, vagy látogatottság a jól eladható reklámok érdekében. Ahhoz, hogy minél nagyobb profitra tegyenek szert, igyekeznek kerülni a kényes, megosztó témákat.







