ADÓZÁS, AZ ORSZÁG PÉNZÜGYI MOZGATÓRUGÓJA

2022.10.12

Ismétlés

Igaz vagy Hamis?

  • Az egy településen élő háztartások, vállalkozások közössége alkotja a helyi társadalmat.
  • A település önkormányzatának a feladata, hogy legyen egészséges ivóvíz, megfelelő közlekedési lehetőségek, elérhető nevelési és oktatási intézmények, orvosi ellátás
  • Akkor gazdálkodik jól egy önkormányzat, ha bevételei és kiadásai egyensúlyban vannak, vagy a kiadások meghaladják a bevételeket.
  • Az állam gazdaságának megfelelő működése az országot irányító bíróságok felelőssége.
  • Ha a kiadás nagyobb, mint a bevétel az államnak nincs lehetősége hitelhez folyamodni.

Adózás

Az adók azok a bevételek, amiből az állam a kiadásait finanszírozza.

Egy államnak sokféle kiadása van, többek között fenntartja:

  •  az oktatást
  • a szociális hálózatot
  • egészségügyet
  • idősotthonokat
  • rendőrséget, hadsereget,
  •  továbbá karbantartja az úthálózatot és a közvilágítást.

Mindezeket a mi befizetett adóinkból finanszírozza az állam.

A központi adókat az államnak fizetjük, de vannak helyi adók is, amiket a helyi önkormányzatok szabnak ki. Ezekből az önkormányzatok gazdálkodnak.

Ha elkezdünk dolgozni, munkába állunk, milyen adókra számíthatunk?

Amivel mindenki találkozik, aki dolgozik, az a személyi jövedelemadó (SZJA). Ezt a magánszemélyek fizetik a bevételeik után. A bérünkből fizetendő személyi jövedelemadó ma Magyarországon 15%

Ez egyszerűen annyit jelent, hogy ha 100 000 Ft a bruttó béred, akkor abból 15 000 Ft személyi jövedelemadót kell befizetni. Ezt a munkáltatód vonja le tőled és fizeti be helyetted, a nevedben az államnak.

A munkabérünk után kétféle adót fizetünk: a már említett 15 százalékos személyi jövedelemadót, és e mellett még levonnak tőlünk munkavállalói járulékot is.

Ezt társadalombiztosítási járuléknak hívják, a mértéke 18,5%. Ebből biztosítja az állam az egészségügyi ellátásunkat és idős korunkban nyugdíját. Összességében abból a bruttó bérből, amiben megállapodtunk a munkáltatónkkal, a kifizetéskor levonnak 33,5%-ot, és a maradékot kapjuk meg a számlánkra fizetésként. Ez a nettó bér.  

Mi az ÁFA?

Forgalom vagy fogyasztás utáni adó az általános forgalmi adó (ÁFA). Ebből van a legtöbb bevétele az államnak. Hogyan működik? Ha veszünk a boltban egy kiló kenyeret, ezután forgalmi adót kell fizetni. 

Ha a kenyér 100 forintba kerül, abból az üzlet csak 85 Ft-ot tart meg, a fennmaradó 15 Ft-ot befizeti az állami költségvetésbe. Magyarországon 27 százalék az általános forgalmi adó kulcsa. Azaz egy 127 forintos terméből 100 Ft a termék, 27 forint az ÁFA.

Új szabály lesz 2022-től, hogy a 25 év alattiaknak nem kell jövedelemadót fizetni. Mennyivel több pénz maradhat így havonta a zsebünkben?

Maradjunk a 100 ezer forintos példánál. Már kiszámoltuk, hogy egy átlagos helyzetben, ha valakinek nincs semmilyen kedvezménye, akkor 15% a jövedelemadó, és 18,5% a társadalombiztosítás, tehát megmarad összesen 66 ezer 500 Ft. 

Ezzel szemben januártól egy 25 év alatti fiatalnak csak a TB-járulékot kell befizetnie, így a 100 ezerből 81 ezer 500 Ft-ot kap kézhez. Ez a kedvezmény minden 25 év alatti fiatalnak automatikusan jár.

Dóri, Bálint, Iza:

Eszter, Márk, Dzseni, Bence és Enikő: