Asszertív kommunikáció

2023.01.25

 asszertivitás = önérvényesítés 

Mit jelent az asszertív kommunikáció?

Az asszertív kommunikáció azt jelenti, hogy
- képesek vagyunk tisztán, határozottan, egyértelműen képviselni a saját érdekeinket, igényeinket,
- képesek vagyunk meghallgatni, meghallani és megérteni a másik fél valódi érdekeit és igényeit,
- nehéz helyzeteinkben, érdekütközések esetén olyan megoldásokat keresnünk, amelyekben mindkét fél nyertesnek érezheti magát. 

Mindannyiunk életében vannak nézeteltérések, konfliktusok, érdekellentétek. Mások vagyunk, mást akarunk, máskor akarjuk, máshogy akarjuk.
Az ilyen érdekütközések esetén, nehéz, feszültségteli helyzetekben az emberek többsége vagy agresszíven kezd kommunikálni, vagy túlzottan alkalmazkodóvá válik. 

Az agresszív viselkedés

Biztos te is találkozol olyan emberekkel, akik
- gyakran keményen, agresszíven kommunikálnak,
erőszakosan képviselik az érdekeiket, úthengerként lenyomják a többiek torkán a saját akaratukat.

Az alkalmazkodó viselkedés

Biztos te is ismersz olyan embereket, akik a legtöbb helyzetükben
- alkalmazkodnak, feladják a saját akaratukat,
- engedik, hogy a másik fél érje el, amit akar,
- nem tudnak nemet mondani.

Az asszertív viselkedés

Biztos találkoztál már olyan helyzettel, amikor valaki:
- nagyon határozottan, őszintén kiállt az érdekeiért, elmondta, hogy mit él át, mit érez, számára mi a fontos, mit szeretne, mire vágyik,
- közben pedig odafigyelt a másik fél érdekeire is, őt is meghallgatta, próbálta megérteni, hogy ő mit érez, őt mi mozgatja, ő mivel lenne elégedett,
- higgadtan beszélt, ha kellett akár nyomatékosan is,
- de sosem bántotta, kritizálta, ítélte el a másik felet, ehelyett tárgyilagos, tényszerű maradt,
- ha nem tudtak megállapodni azonnal, akkor kérte a beszélgetőpartnert, hogy gondolkodjanak közösen, és találjanak olyan megoldást, ami mindkettőjüknek megfelel.

Hogyan néz ki mindez a gyakorlatban? 

 Például a testvéred a szomszéd szobában hangosan zenét hallgat, és ez zavar téged az olvasásban, akkor hogyan reagálsz?

Nem szólsz neki, csak magadban mérgelődsz: "Miért kell ilyen hangosan hallgatnia a zenét, nem igaz, hogy nem veszi észre magát!" (alkalmazkodás)

Vagy azt vágod neki idegesen: "Muszáj ennyire üvöltetned azt a hülye zenét, miért nem tudsz egy kicsit tekintettel lenni másokra is?!" (agresszió)

Vagy el tudod neki higgadtan mondani: ,,Figyu, egy fontos szöveget olvasok, de a zenétől nem tudok rendesen koncentrálni, mindig elakadok benne. Nagyon zavar, hogy nem haladok semmit, pedig délelőtt szeretnék a végére érni. Lejjebb vennéd a hangerőt?" (asszertív reakció)

Értékes, ha tudatosítják magukban:

- Ha agresszíven viselkednek egymással, nem lesz kedvük megoldást keresni, abban versenyeznek majd, kinek van több sérelme, illetve ki tudja jobban büntetni a másikat.
- Ha alkalmazkodnak, akkor nem látják, mi a probléma, így igazán jó megoldást sem fognak találni. Vagy csak szerencse kérdése lesz.
- Ha asszertíven kommunikálnak egymással, akkor jobban a partnerükre és a problémamegoldásra hangolódhatnak. Így nagyobb eséllyel találnak olyan megoldást, amely mindkettőjüknek megfelel.

FONTOS!

Ha asszertíven kommunikálunk az még nem garancia arra, hogy automatikusan megoldódik egy adott nehézség! Nem garancia arra, hogy a másik azt fogja tenni, amit mi akarunk!  Az asszertivitás azt segíti elő, hogy tisztábban lássuk a magunk és a másik fél helyzetét, azaz, hogy ténylegesen felismerjük, kinek mi a fontos, és mit szeretne kapni.

Ez sokszor könnyebbé teszi a megoldást. Sokszor megnöveli a megoldás valószínűségét