Asszertív kommunikáció
asszertivitás = önérvényesítés
Mit jelent az asszertív kommunikáció?
Az agresszív viselkedés
Az alkalmazkodó viselkedés
Az asszertív viselkedés
Hogyan néz ki mindez a gyakorlatban?
Például a testvéred a szomszéd szobában hangosan zenét hallgat, és ez zavar téged az olvasásban, akkor hogyan reagálsz?
Nem szólsz neki, csak magadban mérgelődsz: "Miért kell ilyen hangosan hallgatnia a zenét, nem igaz, hogy nem veszi észre magát!" (alkalmazkodás)
Vagy azt vágod neki idegesen: "Muszáj ennyire üvöltetned azt a hülye zenét, miért nem tudsz egy kicsit tekintettel lenni másokra is?!" (agresszió)
Vagy el tudod neki higgadtan mondani: ,,Figyu, egy fontos szöveget olvasok, de a zenétől nem tudok rendesen koncentrálni, mindig elakadok benne. Nagyon zavar, hogy nem haladok semmit, pedig délelőtt szeretnék a végére érni. Lejjebb vennéd a hangerőt?" (asszertív reakció)
Értékes, ha tudatosítják magukban:
- Ha agresszíven viselkednek egymással, nem lesz kedvük megoldást keresni, abban versenyeznek majd, kinek van több sérelme, illetve ki tudja jobban büntetni a másikat.- Ha alkalmazkodnak, akkor nem látják, mi a probléma, így igazán jó megoldást sem fognak találni. Vagy csak szerencse kérdése lesz.- Ha asszertíven kommunikálnak egymással, akkor jobban a partnerükre és a problémamegoldásra hangolódhatnak. Így nagyobb eséllyel találnak olyan megoldást, amely mindkettőjüknek megfelel.
FONTOS!
Ha asszertíven kommunikálunk az még nem garancia arra, hogy automatikusan megoldódik egy adott nehézség! Nem garancia arra, hogy a másik azt fogja tenni, amit mi akarunk! Az asszertivitás azt segíti elő, hogy tisztábban lássuk a magunk és a másik fél helyzetét, azaz, hogy ténylegesen felismerjük, kinek mi a fontos, és mit szeretne kapni.