A lelki egészség világnapja
A LELKI EGÉSZSÉG VILÁGNAPJÁRÓL 1992 óta emlékeznek meg minden év október 10-én. A világnapot a Lelki Egészség Világszövetsége kezdeményezte, az elmúlt években világszerte számos szervezet csatlakozott a megemlékezéshez. A Világszövetség 1948-ban alakult az érzelmi és lelki zavarok megelőzésének, megfelelő kezelésének, a mentális zavarokban szenvedők gondozásának és a mentális egészség jobbításának elősegítése céljából. A világnap célja a figyelemfelkeltés, valamint a pszichiátriai problémákhoz és a pszichiátriai problémákkal élőkhöz kapcsolódó előítéletek elleni harc, a lelki egészség középpontba állítása.
Szabó Lőrinc:
Az Egy álmai
Mert te ilyen vagy s ők olyanok
és neki az érdeke más
s az igazság idegállapot
vagy megfogalmazás
s mert kint nem tetszik semmi sem
s mert győzni nem lehet a tömegen
s ami szabály, mind nélkülem
született:
ideje volna végre már
megszöknöm közületek.
Mire várjak még tovább, a jövőt
lesve alázatosan?
Fut az idő, és ami él,
annak mind igaza van.
Én vagy ti, egyikünk beteg;
és mégse nézzem a fegyvereket,
hogy szeretet vagy gyűlölet
közelít-e felém?
Ha mindig csak megértek,
hol maradok én?
Nem! nem! nem bírok már bolond
szövevényben lenni szál;
megérteni és tisztelni az őrt
s vele fájni, ha fáj!
Aki bírta, kibogozta magát
s megy tőrök közt és tőrökön át.
Ketten vagyunk, én és a világ,
ketrecben a rab,
mint neki ő, magamnak én
vagyok a fontosabb.
Szökünk is, lelkem, nyílik a zár,
az értelem szökik,
de magára festi gondosan
a látszat rácsait.
Bent egy, ami kint ezer darab!
Hol járt, ki látta a halat,
hogyha a háló megmaradt
sértetlenűl?
Tilalom? Más tiltja! Bűn? Nekik,
s ha kiderűl!
Bennünk, bent, nincs részlet s határ,
nincs semmi tilos;
mi csak vagyunk, egy-egy magány,
se jó, se rossz.
Rejtőzz mélyre, magadba! Ott
még rémlik valami elhagyott
nagy és szabad álom, ahogy
anyánk, a végtelen
tenger, emlékként, könnyeink
s vérünk savában megjelen.
Tengerbe, magunkba, vissza! Csak
ott lehetünk szabadok!
Nekünk többé semmit sem ad
ami kint van, a Sok.
A tömeggel alkudni ha kell,
az igaz, mint hamu porlik el;
a mi hazánk az Egy, amely
nem osztozik:
álmodjuk hát, ha még lehet,
az Egynek álmait!
Egyre többeket érint a depresszió
A lelki egészség nem mindenki számára magától értetődő. A depresszió szót hallva azonban hazánkban sokan még mindig arra asszociálnak, hogy csak egyfajta "úri hóbortról" van szó, melyet az unalom szül. Mindez azonban korántsem így van. A háttérben magánéleti problémák, munkahelyi kiégés, vagy akár gyermekkori traumák is állhatnak, mely utóbbiak felnőttként teljesednek ki a lelki nyugalom megzavarásában. Nem ritka, hogy valamilyen betegség kísérőjelenségeként tapasztalható, de az alkohol-, nikotin-, kábítószer használata is depresszióhoz vezethet. A személyiségben rejlő olyan tulajdonságok, mint a stresszkezelési problémák, az önállótlanság, a pesszimizmus vagy az önbizalomhiány is fogékonnyá tesznek a depresszióra.
Mikor érdemes depresszióra gyanakodni?
Ha elveszted a napi teendőid iránti érdeklődést, folyamatosan szomorú vagy, nem tudsz dönteni bizonyos helyzetekben, alvásproblémáid vannak, gyomor-és fejfájás jellemez, akkor valamilyen lelki eredetű gonddal nézhetsz szembe. Sok depressziós teljesen eltávolodik barátaitól, szeretteitől, sőt, az öngyilkosság gondolata sem ritka körükben. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek mind olyan dolgok, melyeket a külső szemlélő a rohanó mindennapokban nem vesz észre. Nagyon fontos tehát, hogy odafigyeljünk szeretteinkre, és ha egy nagyobb változás, stresszhelyzet után másként kezd viselkedni, akkor fokozottan ügyeljünk rá. A tolakodás helyett a gyengéd emberi közeledés inkább hozhat megoldást.
Nem szégyen segítséget kérni!
Nem csak depresszió kapcsán lehet hasznos szakemberhez fordulni. A manapság nagyon divatos coach-ok helyett azonban inkább a pszichiáter ajánlott, akihez magánúton célszerű fordulni. Akár háziorvosodat is felkeresheted panaszaiddal, és azzal a gondolattal, hogy lelki betegségre gyanakszol. Ilyenkor általános vizsgálatok után pszichiáterhez irányíthat tovább, aki garantáltan tud megoldást helyzetedre.
Fontos, hogy ne érezd "cikinek" a pszichiáter, pszichológus felkeresését. Az egészségtudatosan gondolkodó emberek mind tudják, hogy a lelki egészség megőrzése, vagy szükség esetén helyreállítása legalább olyan fontos, mint a testi egészségé.
Nem véletlen sok a pszichés gondokkal küzdők száma
Az átlagember élete során alapvetően számos olyan helyzettel találkozhat, mely feladja a leckét pszichés egyensúlyának. Egy szerettünk elvesztése, válás, szakítás, vagy a gyermekkorból hozott traumák mind a lelki egyensúly megbomlásához vezethetnek.
A munka szintén kritikus területnek számít. A teljesítménykényszer sokkal többeket érint, mint ahányan azt bevallják. Ugyan bizonyos szintig hatékonysággal társul, de egy idő után rányomja bélyegét az önértékelésre, a szabadidőre és az egész életminőségre. A munkahelyi stressz fogalmát senkinek sem kell bemutatni, így ha ez folyamatosan jelen van az életben, akkor szintén lelki eredetű problémák alakulhatnak ki.
Kék vonal
Kevés rosszabb dolog létezik annál, mint amikor egy barátodat vagy szerettedet szenvedni látod. A depresszió és az öngyilkos gondolatok jelei lehetnek brutálisan szembetűnőek vagy akár egészen aprók is. Lehet, hogy aki bajban van, nyíltan segítséget kér tőled, de az is megtörténhet, hogy neked kell magadtól közbeavatkoznod. Egy biztos: nem kell egyedül megküzdened azzal a teherrel, ha egy barátod öngyilkos akar lenni, és fontos, hogy tudd, hogy van kiút!
Összeszedtük neked a legfontosabb gondolatokat, amelyek segíthetnek túljutni a legnehezebb időszakon.
Amiről ebben a cikkben olvashatsz:
Honnan tudhatom, hogy baj van? Csak fel akarja hívni magára a figyelmet? Mi az, amit TILOS ilyen helyzetben tenni? Mi az, amit SZABAD ilyen helyzetben tenni? Kérj segítséget! De kitől? vészhelyzet van. És ha megtörtént a baj.
https://kek-vonal.hu/hogyan-segits-ha-egy-baratod-ongyilkos-akar-lenni/
Az ikigai négy fő tevékenységfajtának tekinthető:
- Amit szeretsz csinálni
- Amire a világnak szüksége van
- Amiért fizetnek neked
- Amit jól csinálsz
Azt mondják, ha megtalálod a saját ikigai-dat, az elégedettséget és boldogságot eredményez és tovább élsz.
IKIGAI
A kifejezés két japán szóból áll: iki (生 き, jelentése "élet; él") és kai (甲 斐, jelentése hatás; eredmény; gyümölcs; érdemesség; használat; haszon - szekvenciálisan gai -ként hangoztatva), azaz megérkezni az "élethez való okhoz"; az élet értelméhez; ahhoz a dologhoz, ami élni érdemessé teszi az életet.