Jelek, jelzések, szimbólumok piktogrammok

2024.04.16

Életünket körülveszik a különféle jelzések, szimbólumok, amiket nem biztos, hogy mindig értünk. Hoztam nektek néhányat, amik érdekesek/hasznosak lehetnek számotokra.


.


Műanyagok jelzései

Nézzük is, hogy melyik jelzés melyik típust is takarja:

  1. PET/PETE - Polietilén-tereftalát (üdítős és vizes palackok, poharak, tisztítószeres flakonok)
  2. HDPE - Kemény polietilén (játékok, különböző flakonok)
  3. PVC - Polivinilklorid (padlóburkolók, játékok !, csövek, csomagolóanyagok)
  4. LDPE - Kis sűrűségű polietilén (zacskók, fóliák)
  5. PP - Polipropilén (palackok, tejtermékek dobozai, műanyag edények, flakonok)
  6. PS - Polisztirol (elviteles dobozok, poharak, habosított hang- és hőszigetelő anyag)
  7. Other - Egyéb műanyagok (csomagolóanyagok, edények bevonata, ruhák, alkatrészek)


Manapság nagyon nehéz teljesen elkerülni a műanyagok használatát, hiszen sokszor ez a legkézenfekvőbb megoldás ételek tárolására, szállítására. Amit tehetsz, hogy odafigyelsz a műanyag típusának kiválasztására és arra törekszel, hogy biztonságos és újrahasznosítható műanyagokat használj.

Vannak olyan műanyagok, melyek kutatások és tapasztalatok alapján biztonságosan használhatóak, hiszen nem oldódik ki belőlük káros anyag például hő vagy erős fény hatására.

Kezelési útmutató ruhákhoz

Ha megnézed a ruháidat, szinte biztos, hogy találkozol egy benne lévő címkével (általában az oldalába varrva), amelyen megtalálod az adott ruha anyagösszetételét és az ajánlott kezelési útmutatóját. 

Ahhoz, hogy ruháinkat megóvjuk az idő előtti elhasználódástól, elszíneződéstől, összezsugorodástól, figyelembe kell vennünk ezeket a jelzéseket.
Különösen figyeljünk oda az olyan kényes anyagok tisztítására, mint például a gyapjú, selyem, kasmír.

A fentiek között megtalálhatjuk a mosással, fehérítéssel, vasalással és szárítással kapcsolatosan előforduló jeleket is.

Az alábbi videó pedig a leggyakoribb jelzéseket mutatja be nekünk:

Feladat:
Osszuk magunkat csapatokra! Minden csapat kap 1 db ruhacímkét és a fenti jelzések segítségével állapítsátok meg, hogy a kapott ruha címkéje szerint hogyan mossuk/vasaljuk/szárítsuk azt.
A végén közösen ellenőrizzük. :)

Székely-magyar rovásírás

Forrás: https://www.magyarmegmaradasert.hu/szerzok/kisenciklopedia/item/1749-0701-tanuljuk-%C3%A9s-tan%C3%ADtsuk-a-rov%C3%A1s%C3%ADr%C3%A1st
Forrás: https://www.magyarmegmaradasert.hu/szerzok/kisenciklopedia/item/1749-0701-tanuljuk-%C3%A9s-tan%C3%ADtsuk-a-rov%C3%A1s%C3%ADr%C3%A1st

A székely–magyar rovásírás (más néven székely írás, magyar rovás vagy magyar rovásírás) alapvetően alfabetikus írás, amelynek egyes elméletek szerint szótagjelei, szó- és mondatjelei is vannak. Jellemzője, hogy minden hangra külön jelet alkalmaz.

Régi rovás ábécéinkben a betűk száma 32, annyi ahány fogunk van. Akkoriban a hosszú magánhangzókat nem jelölték külön, ezeknek első formáival csak a XVI. században találkozunk. Magyar Adorján ábécéjében az A és É megjelenése 34-re emelte a betűk számát.

Ezt az írást a magyarok több csoportja használta, s mindennapi használatra alkalmas írásként a székelyek őrizték meg.

A rovásírás fontosabb szabályai: a rovás valamely felületbe véséssel, karcolással, a rovásírás pedig felületre ceruzával, tollal, ecsettel, stb. történik.
A szavakat szóközökkel választjuk el egymástól. A rovásírás jellege nagybetűs, nyomtatott írás, hagyományosan minden betű nagysága egyforma, kis és nagybetűt csak ritkán jelöltek. Napjainkban a mondatok első betűit és a tulajdonneveket kiemelhetjük nagybetűkkel, ez megkönnyíti az olvasást. 


 A rovásírást jobbról balra írjuk, mert legtöbb írásemlékünkben így szerepel. Lehet balról jobbra is írni, ám ez nem hagyománykövető. 

Feladat:
Próbáld meg leírni a saját nevedet a fenti rovás ABC segítségével. Ügyelj arra, hogy jobbról balra írd fel a nevedet!

Ahogy a vakok olvasnak és írnak: 

a Braille-írás

A Braille-írás vagy Braille-ábécé  egy speciális technikát alkalmazó ábécé, amelyet a francia Louis Braille alkotott meg 1821-ben a vak emberek számára. Ennek segítségével a vakon születettek számára is lehetővé vált az írás és olvasás elsajátítása, illetve az életük során látásukat elvesztő személyeknek is lehetővé vált az olvasás-írás.

A vakok nagy része idős korára veszíti el látását, és már nem tudta megtanulni a Braille-írást. Ráadásul ebben a korban a tapintás érzékenysége is csökken.  A vak fiatalok körében pedig manapság népszerűbbek a beszélő képernyőolvasók.

Magyarországon csak a vakok 10%-a ismeri. Sokuk szégyelli is megtanulni. Mindazonáltal, a Braille-használók eredményesebbek a tanulásban és a munkában is.

Braille-karakterek: minden egyes Braille-karakter hat pontból áll, 3×2-es téglalap alakban rendezett pontrácsban. A betűk, számjegyek, központozási karakterek mind így jelennek meg. 

A pozíciók bármelyikén lehet pont, mely által összesen 2×2×2×2×2×2=64 variáció lehetséges összesen (ha lehetőség az is, hogy egyetlen pozíción sincs pont). Az egyértelműség kedvéért egy adott variációt az alapján neveznek el, hogy melyik pozícióban van pont. A pontokat felülről lefelé és balról jobbra haladva növekvően számozzák, vagyis a bal oldali oszlopban a legfelső pont az 1., a legalsó a 3., a jobb oldaliban pedig a legfelső a 4., a legalsó a 6., így:

1 4
2 5
3 6

Feladat: Próbáld meg leírni a nevedet a Braille abc szerint! A fenti képekből kinyomtathatjuk az üres alapot, azzal könnyebb. 

Játék: párosítsd az abc betűit a Braille-féle abc-vel!

Kézjelek

Bizonyos kézjelekkel bánjunk körültekintően, mert nem mindenhol bírnak ugyanazzal a jelentéssel. Bővebb információt ezzel kapcsolatban a következő cikkben olvashatunk:

Turistautak jelzései

Ha voltál már túrázni, akkor ismerősek lehetnek az alábbi jelzések, melyeket általában fák törzsén vagy oszlopokra felfestve lehet látni kijelölt turista útvonalak mentén. Ha még újak neked ezek a jelzések, akkor viszont hasznosak lehetnek egy túraútvonal megtervezésénél vagy bejárásánál.

A színek jelentése:

KÉK - országos jelentőségű túraútvonal
PIROS - egész tájegységen átvezető útvonal
SÁRGA - helyi hosszabb vándorút
ZÖLD - helyi rövidebb vándorút

Még több jelzést és a jelentésüket a következő cikkben találsz:

Római számok

A római számírás az ókori Rómából származó alfabetikus számjelölési rendszer. A rendszer elve szerint néhány kiválasztott betűnek számértéket adnak, és ezek kombinációival írják le a számokat. 

A felhasznált betűk a latin ábécéből származnak. Összesen hét betűt használnak:

  • I = 1,
  • V = 5,
  • X = 10,
  • L = 50,
  • C = 100,
  • D = 500,
  • M = 1000.

Feladat: Próbáld meg leírni a születési dátumodat római számokkal!

Játék: Párosítsd a római számokat az arab számokkal!

Egy kis illemtan: az éttermi etikett alapjai – hogyan jelezz evőeszközeiddel a felszolgálónak?

Az éttermi etikett alapja, hogy hogyan érdemes jelezni a felszolgálóknak evőeszközeinkkel anélkül, hogy félreértés lenne a dologból. Íme a legalapvetőbb jelzések, amelyeket érdemes ismerni – hiszen nem csak a felesleges köröket kerülhetjük el vele, de étkezésünk is nyugodalmasabb lesz, ha a felszolgálóknak jelezzük evőeszközeink elhelyezésével, hogy mit szeretnénk! 

1. jelzés az evőeszközzel: még eszem!

Ha még nem végeztél az adott fogással, és pár perc pihenő után szeretnéd folytatni, formálj az evőeszközökkel a tányéron egy piramist. Nagyon fontos, hogy az evőeszközök feje a tányér teteje felé mutasson, és semmiképp se keresztezzék egymást! Abban az esetben ugyanis, ha keresztbe teszed a kést és a villát – a felszolgáló úgy fogja érteni, hogy nem ízlett az étel, vagy jobb esetben, hogy elviheti a tányért.

2. jelzés az evőeszközzel: várom a következő fogást!

Ha befejezted az adott fogást, és úgy gondolod, jöhet a következő – tedd a kést és a villát keresztbe a tányéron. Az evőeszközök a tányér közepénél találkozzanak, és a villa feje felfelé mutasson!

A felszolgáló ebből tudni fogja, hogy hozhatja a következő adagot.

3. jelzés az evőeszközzel: finom volt, végeztem!

Abban az esetben, ha szeretnéd szavak nélkül is kifejezni elégedettséged az adott fogással, ezt is megteheted. A kést és a villát merőlegesen tedd a tányér közepére úgy, hogy az evőeszközök feje jobb oldalra mutasson. A felszolgáló ebből tudni fogja, hogy elviheti a tányérod – és hogy ízlett az étel!

4. jelzés az evőeszközzel: befejeztem az étkezést!

Ha végeztél az étkezéssel, de nem szeretnéd minősíteni az ételt, erre is van jelzés. Az evőeszközöket tedd párhuzamosan egymás mellé, felfelé mutató fejjel a tányérra!

5. jelzés az evőeszközzel: nem ízlett!

Ha valami problémád volt az étellel, nem ízlett – azt is jelezheted. Az villa ágaival keresztezett kés él jelzi ezt a felszolgáló felé. Ha így helyezed el az evőeszközöd a tányéron, ne csodálkozz, ha a felszolgáló megkérdi, mi volt a probléma! Udvariasan mondd el neki a hiányosságot amit észleltél.

Ha már illemtan és étterem, érdemes egy pillantást vetnünk a terítékre is:

@protokollkommunikacio