Hivatalos irataink
Legfontosabb okmányaink:
- Személyazonosító igazolvány
Lakcímet igazoló hatósági igazolvány
Hatósági igazolvány (TAJ - kártya)
Diákigazolvány
Adóigazolvány
Vezetői engedély
Útlevél
Anyakönyvi kivonat
Magyarországon személyazonosításra alkalmas hatósági igazolvánnyal minden állampolgár köteles rendelkezni, és azt magánál tartani. Személyazonosításra alkalmas okmány a személyazonosító igazolvány, az útlevél és a kártya formátumú, vezetői engedély.
Személyi okmányainkkal kapcsolatos ügyeinket az OKMÁNYIRODÁKBAN és a KORMÁNYABLAKOKBAN intézhetjük.
Személyi igazolvány
A személyi igazolvány olyan hatósági igazolvány, amely az állampolgár személyazonosságát és adatait közhitelűen igazolja.
Mire használhatjuk?
- Személyazonosságunk hivatalos igazolására
Pl.: banki ügyintézés, igazoltatás során - Az Európai Unióhoz való csatlakozásunk óta a tagállamokba való utazáshoz útlevélként is használható.
Jó, ha tudod!
2016-tól egy újabb fajta személyi igazolvány is érvénybe lépett. Ezen egy magas biztonságú
tárolóelem (chip) már tartalmazza az adóazonosító kártya és a tajkártya adatait is, sőt ha az
ügyfél beleegyezik, az ujjlenyomatát is rögzíteni tudják rajta.
Mi lehet az oka annak, hogy a személyi igazolványnak van érvényességi ideje?
Házi feladat
Az internet segítségével gyűjtsd össze, mely országokban fogadják el a személyi igazolványt útlevélként!
Lakcímkártya
A lakcímkártyára (hivatalos nevén lakcímet igazoló hatósági igazolványra) rendszeresen szükségünk van. Szinte minden ügyintézéshez szükséges, legyen szó orvosi ellátásról, szerződés aláírásról, vagy akár szavazásról.
Mi szükséges lakcímkártya igényléséhez?
- Személyazonosításra alkalmas irat (személyi igazolvány, útlevél, vezetői engedély),
- a lakcímet vagy lakhatási engedélyt hivatalosan igazoló dokumentum (adásvételi szerződés, bérleti szerződés, határozat stb.),
- kitöltött lakcímbejelentő lap (kormányablaknál kérhető személyesen),
- újszülött vagy kiskorú gyermek esetén anyakönyvi kivonat, valamint a törvényes kép viselő személyi igazolványa és lakcímkártyája.
TAJ - kártya
A Társadalombiztosítási Azonosító Jelet tartalmazó kártyával, röviden TAJ kártyával vagy TB kártyával, minden egészségügyi szolgáltatást, illetve szociális ellátást igénylő személynek rendelkeznie kell.
Ez egy egyedi azonosító számot tartalmazó kártya, amit bármilyen egészségügyi vagy szociális ellátás igénybe vételekor be kell mutatni. TAJ kártyája az újszülöttől a nyugdíjasig mindenkinek kell, hogy legyen, ellenkező esetben betegség, baleset, műtét esetén nem jogosult teljes ellátásra.
Jó, ha tudod!
A gyermekek és tanulók ingyenes egészségügyi ellátásra jogosultak. A felnőttek
azonban csak abban az esetben, ha be van fizetve az egészségügyi járulékuk. Ezt a munkáltató fizeti, akinek nincs bejelentett munkaviszonya, annak magának kell befizetnie.
Diákigazolvány
Az általános iskola első osztályától az egyetemi tanulmányok befejezéséig minden tanuló jogosult a diákigazolványra.
Mire használhatjuk?
Igazolja a fiatal számára a diák jogviszonyt, másrészt vannak kedvezmények, amelyekkel nem élhet a tanuló a diákigazolvány nélkül. Gondoljunk a városi tömegközlekedésre vagy a vasútra. Belépőjegyek vásárlásakor is 50% kedvezményre jogosít a diákigazolvány megléte.
Jó, ha tudod!
Arra azonban figyelned kell, hogy ha elmúlsz 16 éves (tankötelezettség vége), minden évben matricával kell majd érvényesítened igazolványodat.
Adóigazolvány
Mindenkinek kell, hogy legyen adóazonosítója, aki Magyarországon bármilyen jövedelmet szerez. (pl. munkabér, rokkantsági járadék, saját jogú családi pótlék). . Ez az igazolvány tartalmazza az adóazonosító jelet, mely mindig egy 8-assal kezdődő számsor lesz. Az adóigazolványt vagy interneten keresztül, vagy a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól egy formanyomtatvány kitöltésével lehet ingyenesen megigényelni első alkalommal vagy névváltozás esetén. A 2008 után született gyermekek esetében az adóigazolványt automatikusan kiállítja és postázza a NAV (Nemzeti Adó- és Vámhivatal).
Vezetői engedély
- Ahhoz, hogy Magyarországon valaki törvényesen autót vezessen, szükséges, hogy rendelkezzen jogosítvánnyal. Ez a dokumentum bizonyítja, hogy az egészségi állapota megfelelő, valamint a képzési és vizsgáztatási követelményeket is teljesítette.
- Személyazonosság igazolására alkalmas érvényes okmány.
Jó, ha tudod!
A vezetői engedély legkorábban 17 évesen szerezhető meg. A vezetői engedély érvényességi ideje 7 év.
Útlevél
Mi szükséges az útlevél elkészítéséhez?
- Személyes megjelenés a fénykép elkészítéséhez,
- személyazonosság igazolására alkalmas okmány,
- lakcímkártya,
- kiskorú esetén a szülők személyi igazolványa és lakcímkártyája,
- igazolás az illeték megfizetéséről
Az útlevél utazási okmány. A külföldi tartózkodás ideje alatt a személyazonosság és a külföldön tartózkodás jogosságának igazolására is szolgál. Egy füzetszerű okmány, amely esetében az ujjlenyomatadás kötelező. Nem ingyenes, az ára sok tényezőtől függ, úgy mint életkor, érvényességi idő stb.
Anyakönyvi kivonat
A születési anyakönyvi kivonat a születés tényét bizonyító okirat.