Szent Patrik napja
"Wherever you go and whatever you do, May the luck of the Irish be there with you."
– Bárhová mész, bármit csinálsz az írek szerencséje kísérjen.

Szent Patrik napja évente tartott ünnep Szent Patrik, Írország egyik védőszentje tiszteletére, az írek nemzeti ünnepe. Március 17-én tartják, azon a napon, melyen a hagyomány szerint Patrik meghalt.

Szerencsehozó lóhere
A lóheréről mindenkinek a négylevelű jut az eszébe, ami szerencsét hoz. Viszont Szent Patrik napjának egyik szimbóluma a háromlevelű lóhere (shamrock) ami a szentháromságot – atya fiú, szentlélek – jelképezi. Miséin Szent Patrik ennek a kis növénynek a segítségével magyarázta el, hogy a három levél mennyire különálló, mégis egy egységet alkot. Az ír emberek ezért viselnek háromlevelű lóherét március 17.-én.

Chicago lakosságának közel 10%-a ír felmenőkkel rendelkezik, így nem csoda, hogy a városvezetés ekkora hangsúlyt fektet az ünneplésre. A sokéves hagyománynak megfelelően Szent Patrik napján idén is zöldbe borult az illinoisi város egyik folyója, a Chicago-folyó.

Na és mit esznek ezen a napon az írek?
Kapásból rávágnánk, hogy sózott marhahúst káposztával. De ez valójában az amerikai-írek szokása. Az őshazában élő írek eledele reggelire egy bőséges angol reggelihez hasonló: bacon, tojás, sült paradicsom, véres hurka, tradicionális szóda kenyér és egy nagy bögre tea. Tízóraira egy finom pogácsára hasonlító finomság, a scone sós, ír vajjal.
Ebédre aztán jöhet az egyszerű sült marhahús sütőben sült krumplival, répával, borsóval és mártással (gravy). Desszertnek pedig egy isteni almás torta, ami hasonló a pitéhez, házi készítésű tésztával és sok ínycsiklandó almával.
És persze az italokról se feledkezzünk meg!

Írországban Szent Patrik napja egészen 1970-ig vallási ünnepnap volt, így a kocsmák, pubok zárva tartottak. Azóta viszont, a nemzeti kincsnek számító Guinness sör is az ünnepnap része. Ezt a kesernyés ízű, barna sört Arthur Guinness-nek köszönhetjük, aki többek szerint tökélyre fejlesztette a sörgyártást. Aki esetleg kicsit többet iszik a kelleténél, másnap számíthat egy finom hungover cure-re, ami két vajazott fehér kenyér között sült krumplik halma.
Érdekesség még, hogy az elmúlt években a Guinness cég karácsonyi díszeket is piacra dobott, klasszikus gömbdíszek, sörös palackok és korsók egyaránt rendelhetők a karácsonyfára. Gondoltad volna?

Kék vagy zöld?
Mivel Írországot Smaragd szigetnek -Emerald Isle- is szokták emlegetni gyönyörű zöldben pompázó tájai miatt, magától értetődő lenne a zöld szín. De Szent Patrik ruházata az akkori viseletnek megfelelően kék volt. Így Írország nemzeti színe a védőszentjéről elnevezett Szent Patrik kék, ami a futball csapatuk mezének is a színe. A zöld szín a nemzeti zászlóban Írország függetlenségét és katolikus vallását jelképezi.

Leprechaun? Az meg mi?
Az ír manó – Leprechaun – olyan szakállas kobold aki eredetileg piros kabátot és kalapot viselt, de az idők során a ruházata zöld színű lett, manapság mindenhol csak így ábrázolják. Női koboldok a hagyomány szerint nem léteznek, talán ezért annyira mogorvák. Cipőket készítenek és javítanak, és féltve őrzik az aranyukat – pot of gold – a szivárvány tövében. Ha egy ember megfog egy ír manót, szerencsésnek mondhatja magát, mert a kobold teljesíti három kívánságát.
Emberektől távol, az erdők mélyén élnek föld alatti kis odújaikban. Nagyon szeretik az ír zenét és szívesen táncolnak, kitűnően játszanak furulyán, hegedűn és hárfán, ami Írország jelképe.

