Utazás
Utazás akadálymentesen
A Wheel the World oldalt a kaliforniai Berkley Egyetem diákjai hozták létre, amikor egy autóbalesetet szenvedett társuk számára kívánták biztosítani annak lehetőségét, hogy ő is velük tarthasson Chilébe, a Torres del paine Nemzeti Parkba. A cég azóta többezer utazónak több mint tíz különböző országból segített már, hogy elérje vágyott úticélját, beleértve Machu Picchu varázslatos látványát Peruban.
Az akadálymentesített közlekedés lehetőségét minden érdeklődő számára elérhetővé tenni még sok tennivalót igényel. De mi is valójában az akadálymentesítés, az akadálymentesség?
Az akadálymentesítés olyan tudatos tevékenységek összefoglaló neve, melyek a különféle fogyatékossággal élők számára igyekeznek olyan körülményeket biztosítani, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy el tudják végezni azon tevékenységeket, melyekben akadályozva vannak. Cél lehet például, hogy egy fogyatékkal élő személy egy szolgáltatást vagy létesítményt biztonságosan, kényelmesen és önállóan tudjon igénybe venni.
Gyűjtsünk példákat az akadálymentesítésre! Vigyázat, ne csak a mozgássérültekre gondoljunk!
Jogi háttere: Az esélyegyenlőségi törvény megköveteli a fogyatékkal élők számára az önálló életvitel és a társadalmi életben való aktív részvétel lehetőségének biztosítását. A Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ egyezmény pedig a hozzáférhetőség fogalmat használja és a fizikai környezethez, a közlekedéshez, a az információhoz, a kommunikációhoz és a szolgáltatásokhoz való szabad hozzáférhetőség fontosságát hangsúlyozza természetesen nemcsak a városi de a vidéki környezetben is.
Vajon milyen különbségek lehetnek egy városi és egy vidéki környezetben az akadálymentesség biztosításában?
Tudjuk, hogy az osztályból kinek pontosan milyen típusú akadálymentességre van szüksége ahhoz, hogy önállóan és problémák nélkül tudjon közlekedni? Ismeri mindenki a saját személyi és tárgyi ilyen irányú szükségleteit?
Nézzünk néhány további képet ötletadónak!
Belföldi utazás
Akadálymentes szállások keresése az interneten
Utazás repülővel
Utaztál már életedben repülővel? Vannak olyan szempontok, melyekre ezen utazási formánál külön oda kell figyelni?
Ha repülővel utazunk, nagyon fontos, hogy időben tervezzük meg az utazásunkat és minden részletet tisztázzunk, ugyanis komoly kellemetlenségeknek tehetjük ki magunkat, ha valamit elfelejtünk.
https://www.bud.hu/utazas/utazas_elott/check_in/mi_tortenik_a_repuloteren
Tartsuk észben:
- Érvényes okmányaink mind legyenek nálunk: útlevél, személyi igazolvány, az országtól függően vízum!
- A kiválasztott légitársaság poggyászra vonatkozó szabályairól tájékozódjunk még időben (súlyhatárok betartása, tiltott tárgyak listájának ismerete)!
- Az utasfelvétel (check-in) pontos időpontjáról még időben informálódjunk, és amennyiben lehetséges, azt végezzük el online!
- Utazás előtt kössünk utas-, és balesetbiztosítást!
- Váltsuk ki az Európai Biztosítási Kártyát, ha az Európai Gazdasági Térség országaiba utazunk!
- Tájékozódjunk az adott országban szükséges védőoltásokról és amennyiben szükséges, utazás előtt oltassuk be magunkat!
- Ismerkedjünk meg előzetesen a célországgal és annak szokásaival, szabályaival, kísérjük figyelemmel a Külügyminisztérium utazási tanácsait!
- A kiválasztott célországban működő nagykövetségek, főkonzulátusok és tiszteletbeli konzulátusok elérhetőségei legyenek nálunk, hiszen a magyar képviseletek szükség esetén segítséget nyújthatnak!
Utasfelvétel/Check-in
Az utasfelvétellel igazoljuk a légitársaságnál, hogy valóban elutazunk azzal a járattal, amelyre jegyet váltottunk. Ez elvégezhető előzetesen online, a repülőtéren az utasfelvételi pontoknál, illetve a kihelyezett automata check-in kioszkoknál. Ennek végeztével megkapjuk a beszállókártyát, melyet online utasfelvétel esetén kinyomtatva vagy elektronikus formában is magunkkal hozhatunk. A beszállókártyán fontos adatok olvashatóak: az utas neve, a járat száma, az utazási osztály, a beszállítókapu száma, a beszállás pontos ideje és a repülőgépen elfoglalt ülés száma.
A poggyászra vonatkozó súlykereteket mindig tartsuk szem előtt, hogy ne kelljen plusz költséggel (túlsúlydíjjal) számolnunk a poggyászfeladásnál! A kézipoggyászban csak a megengedett tárgyakat vigyük fel a repülőgép fedélzetére (pl.: nem lehet nálunk folyadék, illetve vágó és szúró eszköz)! A beszállás előtt minden utas átesik a biztonsági ellenőrzésen (fémdetektoros kapu, csomagok röntgenek átvilágítása).
A beszállókártyán feltüntetett beszállási időpontot ne késsük le, hiszen késés esetén akár törölhetik is az utas helyét! A check-in pult bezár a repülőgép felszállása előtt 30-40 perccel, így a későn érkező utasok már nem szállhatnak fel a járatra. Ha az utas nem schengeni országba utazik, a jegykezelés során útlevél és egyéb utazási okmány kezelésen is átesik, így ezek mindig legyenek a kezünk ügyében!