Környezetvédelem -Veszélyes hulladékok

2024.06.05

...de miért adjam le?

Vegyünk át pár példát, miért is fontos, hogy a veszélyes hulladékokat megfelelően kezeljük és a megfelelő helyre adjuk le. 

Elromlott hajszárító

Miért adjam le?
Számos elektromos vagy elektronikai eszköz, berendezés mérgező anyagokat (pl. ólom, kadmium, stb.) illetve nemesfémeket (pl. arany) is tartalmaz, ezért ártalmatlanításuk és újrahasznosításuk elengedhetetlen.

Hol adhatom le?
Lakossági e-hulladék gyűjtő akciók, egyes hulladékudvarok, műszaki cikkeket is forgalmazó üzletek, áruházak (pl.: Media Markt).

Tönkrement telefon




Miért adjam le?

A telefonhoz és az akkumulátorhoz szükséges fémek előállítása, bányászata védett csimpánzok és gorillák lakhelyének elpusztításával jár. Mindeközben ezek a fémek újrahasznosíthatóak - amennyiben eljutnak az újrahasznosítás helyszínére.

Hol adhatom le?
Telefonszolgáltatóknál (Vodafone, Yettel, Telekom stb.)
Gyűjtőakciók szervezésével - például mobiltelefon-gyűjtő kampány - sok esetben civil szervezetek is igyekeznek népszerűsíteni, előmozdítani az újrahasznosítást. A Jane Godall intézet mobiltelefongyűjtő akciójának (Passzold vissza, Tesó!) keretében régi készülékedet a Zöldbolt üzleteiben is leadhatod. 

Használt étolaj




Miért adjam le?
Az élővizekbe kerülve szétterül a vízfelületen, ezáltal gátolja a víz oxigénellátását, akadályozva a vízi élőlények anyagcsere-folyamatait és rontva életfeltételeiket. A talajba kerülve súlyosan károsítja a talajflórát, terméketlenné téve a talajt, eltüzelve pedig rákkeltő füstöt bocsát ki.


Hol adhatom le?
Használt étolajat újrahasznosítás céljából például egyes MOL benzinkutakon is le lehet adni. Ott ugyanis a leadott olaj 90%-ból biodízelt, 10%-ból pedig biogázt állítanak elő. Ez azt jelenti, hogy a használt sütőolaj 100%-a újrahasznosítható.

Több piacon és nagyobb áruházak (SPAR,LIDL,ALDI) mellett kihelyezett használt étolajgyűjtő tartályokba is vihetjük a használt olajat jól záródó flakonokban. 

Használt elemek 



Miért adjam le?
Az elemek tartalmazhatnak többek közt cinket, mangánt, kadmiumot, higanyt, nikkelt, de léteznek ritka fémeket - például lítiumot - tartalmazó szárazelemek is. A természetbe kerülve - a külső burkolat megsérülése után - az elem alkotórészei kioldódnak, így elszennyezik a talajt, a talajvizet, az élővizeket és jelentős károkat okoznak az élővilágban, és melyben az egész tápláléklánc érintett.


Hol adhatom le?
A használt elemeket a kijelölt elemgyűjtő dobozokba is le lehet adni, melyeket nagyon sok helyen megtalálhatsz: áruházak, drogériák, iskolák, óvodák, benzinkutak stb.
Az interneten lakóhelyed szerint is megkeresheted a hozzád legközelebb eső gyűjtőpontot.

Lejárt gyógyszerek

Miért adjam le?
A belőlük kioldódó kémiai hatóanyagok reakcióba léphetnek más vegyszerekkel, anyagokkal. A talajba jutva az esővíz oldja ki belőlük a mérgező kemikáliákat, míg a szennyvízbe került szerek nagy része a tisztítás során nem bomlik le teljesen, így az élővizekre, élővilágra is veszélyt jelenthetnek

.


Hol adhatom le?
Gyógyszertárak, lakossági veszélyeshulladék-gyűjtő akciók (lomtalanítás), egyes hulladékudvarok

Fénycsövek, világító testek 




Miért adjam le?
A lámpahulladékokban található veszélyes anyagok – mint például a higany -, szennyezhetik a környezetet.






Hol adhatom le?
Lakossági e-hulladék gyűjtő akciók, egyes hulladékudvarok, műszaki cikkeket is forgalmazó üzletek, illetve egyéb boltok, pl.: kihelyezett gyűjtőpontok barkácsáruházak, bútorboltok, super- és hipermarketek, villamossági- és lámpaboltok területén stb.

Játékos feladatok: