Vízkereszt napja
Mi lesz a karácsonyfával az ünnepek után?
Budapesten minden évben a hulladékszállítók mellett az FKF (Fővárosi Közterület) külön járatokat indít a fenyőfák összegyűjtésére, melyek január 6-tól nagyjából másfél hónapig cirkálnak a városban, vidéken pedig általában előre kijelölt dátumokban mennek a házakhoz.

A fővárosban minden évben kijelölnek gyűjtőhelyeket is, ahová nyugodtan és szabályosan lehet levinni a fenyőfákat.
Akitől messze lennének ezek a helyek, azok a fát közvetlenül a kukák mellé is letehetik, de csakis úgy, hogy az NE akadályozza a forgalomban részt vevő vagy parkolni kívánó autósokat vagy a gyalogosokat.

Ugyanígy NEM szabad két parkoló autó közé helyezni, mert nemcsak zavarhatja a gépjármű-tulajdonosokat, hanem kárt okozhat a kocsiban.

Az FKF által összegyűjtött fahulladékból nagyszerű tüzelőanyag készül. A fenyő magas gyantatartalmának köszönhetően az egyik legjobban éghető fa.
Otthon égetni viszont nem ajánlott, ugyanis a helytelen fűtőanyag-választástól van annyi szálló por és akkor légszennyezettség, ráadásul a fűtőberendezések károsodhatnak a fenyőfától.
Vízkereszt jelentése
A nyugati kereszténységben január 6. vízkereszt, avagy a háromkirályok, másképpen a napkeleti bölcsek ünnepe, a katolikus egyház egyik legfontosabb ünnepe.
Hagyományosan vízkereszt a karácsonyi ünnepek zárónapja, ezután kezdődik a farsangi időszak. A magyar vízkereszt elnevezés a víz megszentelésének szertartásából származik.
A vízkereszt jelentése
Három eseményre emlékeztet az ünnep: a napkeleti bölcsek imádására, Jézus megkeresztelkedésére a Jordánban és Jézus első csodájára a kánai menyegzőn.
Az első jelentés a háromkirályok, avagy a napkeleti bölcsek érkezésének ünneplése. A háromkirályok a betlehemi csillagot követték, hogy a zsidók újszülött királyának kifejezzék hódolatukat. Betlehembe meglelték a kisdedet, akinek aranyat, tömjént és mirhát ajándékoztak.

A vízkereszt második eseménye, amikor Jézus harmincéves lett, elment a Jordán folyóhoz. Keresztelő Szent János megkeresztelte őt, és Jézus ettől kezdve tanítani kezdett. Megkereszteltetésének emlékére keleten ezen a napon osztották a keresztség szentségét, és áldották meg a vizeket.

Az ünnep harmadik evangéliumi jelenete: Jézus a kánai menyegzőn, édesanyja kérésére, az elfogyott bor pótlására első csodatételeként a vizet borrá változtatta.
Hagyományok, népszokások

A vízkereszti népszokásokból mára jobbára csak annyi maradt meg, hogy ekkor szedik le a karácsonyfát.